Saltar o menú de navegación e ir ao contido

EROSKI CONSUMER, o diario do consumidor

Buscador

logotipo de fundación

Canles de EROSKI CONSUMER


Estás na seguinte localización: Portada > Edición impresa >

Este artículo ha sido traducido por un sistema de traducción automática. Más información, aquí.

Si deseas que resolvamos tu caso en la revista EROSKI CONSUMER ponte en contacto con nosotros. Sólo serán respondidas y publicadas las consultas que desde la revista EROSKI CONSUMER consideremos más interesantes.

Lei de propiedade horizontal : Un propietario divorciado non paga as cotas da comunidade

Desde hai ano e medio unha veciña non paga as cotas da súa comunidade porque alega que non é a propietaria do piso e que non lle corresponde. O feito é de que desde que se divorciou nin o ex marido, que é o titular da propiedade, nin ela, que vive alí cos nenos, pagan. Cando o presidente da comunidade fala co ex marido di que lle corresponde a ela, e cando fala con ela, afirma que debe pagar el. Que facemos para que paguen?

De acordo co artigo 9 da Lei de propiedade horizontal, cada propietario debe pagar a cota de participación acordada de acordo aos gastos xerais para o adecuado sostemento do inmoble, dos seus servizos, cargas e responsabilidades. En sentenza do 25 de maio do 2005, o Tribunal Supremo dixo que segundo este artigo a contribución ao pagamento dos gastos xerais constitúe unha obriga imposta non aos usuarios dun inmoble, senón aos seus propietarios. Por outra banda, a Audiencia Provincial de Madrid, en sentenza do 13 de febreiro do 2009, resolve que a Lei de propiedade horizontal só se refire aos propietarios como suxeitos activos ou pasivos na súa relación coa comunidade. As discrepancias ou problemas internos que xurdan entre os copropietarios, ou entre o propietario e os usufrutuarios dun mesmo piso débense resolver de xeito privado, sen que afecte á comunidade de veciños nin ao seu funcionamento xeral. Por iso suxerimos a convocatoria da xunta de propietarios co fin de proceder xudicialmente fronte ao propietario, aínda que o máis recomendable é chegar a un acordo. En calquera caso, a comunidade deberá emitir un certificado-liquidación da débeda e notificarlle a través de burofax este acordo ao afectado antes de acudir aos Tribunais.

Pódeche interesar:

Infografía | Fotografías | Investigacións
Fundación EROSKI

Validacións desta páxina

  • : Conformidad con el Nivel Triple-A, de las Directrices de Accesibilidad para el Contenido Web 1.0 del W3C-WAI
  • XHTML: Validación do W3C indicando que este documento é XHTML 1.1 correcto
  • CSS: Validación del W3C indicando que este documento usa CSS de forma correcta
  • RSS: Validación de feedvalidator.org indicando que nuestros titulares RSS tienen un formato correcto