Saltar o menú de navegación e ir ao contido

EROSKI CONSUMER, o diario do consumidor

Buscador

logotipo de fundación

Canles de EROSKI CONSUMER


Estás na seguinte localización: Portada > Edición impresa >

Este artigo foi traducido por un sistema de tradución automática. Máis información, aquí.

Se desexas que resolvamos o teu caso na revista EROSKI CONSUMER ponte en contacto connosco. Só serán respondidas e publicadas as consultas que desde a revista EROSKI CONSUMER consideremos máis interesantes.

: Seis anos, o prazo de vixencia dos datos nas listas de morosos

Gustaríame preguntar unha cuestión sobre as listas de morosos. Se non se salda a débeda que motiva a inclusión nesa lista, os nosos datos continúan figurando nela ata que se aboe esa débeda ou hai algún límite de tempo?

/imgs/20060901/img.consultorio.01.jpgA Lei Orgánica 15/1999 do 13 de decembro de Protección de datos de carácter persoal regula os servizos de información sobre solvencia patrimonial ou listas de morosos. Segundo o artigo 29 desta lei, só se poden rexistrar e ceder os datos de carácter persoal que sexan determinantes para axuizar a solvencia económica dos interesados. Ademais, eses datos non deben ter unha antigüidade superior a seis anos e deberán reflectir con veracidade a situación actual. Xa que logo, unha débeda de hai cinco anos pero xa saldada non deberá figurar na lista.

Os datos negativos non poden facer referencia a uns feitos que se remonten máis alá de seis anos. A lei considera a vulneración desta esixencia como infracción grave cando se vincula co mantemento de datos de carácter persoal inexactos sen aplicar as rectificacións ou cancelacións que legalmente procedan cando resulten afectados os dereitos das persoas. Pola súa banda, a Axencia Española de Protección de Datos advertiu que o acceso e permanencia nos ficheiros de empresas privadas de datos adversos de solvencia patrimonial non pode ter un carácter indefinido. O seu uso limítase a informar da recente historia do afectado nun prazo que non supere o legal.

Se se superou ese límite de tempo, o afectado pódelle e débelle esixir por escrito á entidade acredora que cedeu os seus datos que reclame a cancelación dos de antigüidade superior á legal. Se esta demanda non é debidamente atendida, pode acudir en tutela á Axencia Española de Protección de Datos ou interpor unha denuncia.

Pódeche interesar:

Infografía | Fotografías | Investigacións