Saltar o menú de navegación e ir ao contido

EROSKI CONSUMER, o diario do consumidor

Buscador

logotipo de fundación

Canles de EROSKI CONSUMER


Estás na seguinte localización: Portada > Edición impresa >

Este artículo ha sido traducido por un sistema de traducción automática. Más información, aquí.

Si deseas que resolvamos tu caso en la revista EROSKI CONSUMER ponte en contacto con nosotros. Sólo serán respondidas y publicadas las consultas que desde la revista EROSKI CONSUMER consideremos más interesantes.

: Se non hai testamento, os herdeiros poden merca-la parte da propiedade que lle corresponde ó cónxuxe que a ten en usufructo

O meu cónxuxe morreu hai varios anos deixando unha propiedade e sen facer testamento. Só teño un fillo maior de idade e quere vende-la propiedade. ¿Canto me toca a min como viúva e ó meu fillo como herdeiro?

Cando falece un dos cónxuxes sen facer testamento, deixando viúvo/a e fillos, estes herdan a totalidade dos bens do falecido, mentres que á parella correspóndelle o usufructo dun tercio dos bens. Neste caso, o caudal hereditario constitúeo un ben inmoble propiedade privativa do falecido e habendo un fillo único e cónxuxe viúva, correspóndelle ó fillo a propiedade do inmoble e á nai o usufructo dun tercio sobre o devandito inmoble.

De acordo co artigo 839 do Código Civil, os herdeiros poden mercarlle ó cónxuxe a parte estimada como usufructo mediante un capital en efectivo e, no seu defecto, por virtude de mandato xudicial. Se se quere valora-lo usufructo en diñeiro, poden chegar ó acordo que desexen, se ben poden orientarse polo criterio fiscal establecido no artigo 26 da Lei do Imposto de Sucesións e Doazóns.

En calquera caso, nas sucesións sen testamento cómpre realizar unha serie de trámites previos, como son:

  • Declaración de herdeiros ante notario, achegando un certificado do Rexistro de Últimas Vontades no que conste que o cónxuxe faleceu sen testamento. Pódese solicitar por correo a través dun impreso que facilitan os estancos.
  • Redactar un caderno particional, ante notario, facendo inventario dos bens, valorándoos e realizando as adxudicacións. No caderno poderán facer consta-lo acordo ó que cheguen.
  • Presentar e no seu caso aboa-lo imposto de sucesións e rexistrar no Rexistro da Propiedade a nova titularidade.

Pódeche interesar:

Infografía | Fotografías | Investigacións