Saltar o menú de navegación e ir ao contido

EROSKI CONSUMER, o diario do consumidor

Buscador

logotipo de fundación

Canles de EROSKI CONSUMER


Estás na seguinte localización: Portada > Edición impresa >

Este artigo foi traducido por un sistema de tradución automática. Máis información, aquí.

Se desexas que resolvamos o teu caso na revista EROSKI CONSUMER ponte en contacto connosco. Só serán respondidas e publicadas as consultas que desde a revista EROSKI CONSUMER consideremos máis interesantes.

: Os irmáns non son necesariamente herdeiros forzosos

Somos catro irmáns e a nosa situación familiar é a seguinte: unha está casada e ten fillos, e o resto permanecemos solteiros. Unha das irmás solteiras faleceu e deixoulle no testamento a herdanza ó sobriño. A miña pregunta é: ¿teñen os irmáns da falecida dereito a algo?

Dentro do territorio común, é dicir, sometido ás normas do Código Civil e non a Foros, os irmáns da falecida non teñen dereito a parte ningunha da herdanza, xa que o Código Civil non sinala os irmáns como herdeiros forzosos e, segundo o artigo 763 deste Código, quen non teña herdeiros forzosos pode dispor dos seus bens en testamento a favor de calquera persoa. Son herdeiros forzosos os fillos e descendentes, respecto dos pais e avós, segundo o artigo 807 do Código Civil. E non habendo fillos e descendentes, son herdeiros forzosos os pais e ascendentes respecto dos seus fillos e descendentes. E tamén o cónxuxe viúvo.

Se unha persoa falece solteira e sen fillos, e non hai polo tanto nin cónxuxe viúvo nin fillos con dereito a herdanza en calidade de herdeiros forzosos, á hora de face-lo testamento cómpre ter en conta que os pais ou ascendentes (avós) herdarán a metade dos bens, repartidos a partes iguais entre pai e nai ou entre liña materna e paterna de avós (esta sería a súa lexítima); e da metade restante, pódese dispor como se desexe. Pero se tampouco tivese pais nin avós, e resulta que esa persoa falece sen herdeiros forzosos, pode dispor dos seus bens como desexe.

Neste caso o testamento é válido porque a falecida nomeou herdeiro único e universal de tódolos seus bens a un dos seus sobriños, sen esquecer a ninguén con condición de herdeiro forzoso, polo que os irmáns non terían ningún dereito á herdanza nin nada que reclamar. Só poderían esixi-lo seu dereito a parte da herdanza os pais ou avós da falecida, se os tivese.

Pódeche interesar:

Infografía | Fotografías | Investigacións