Saltar o menú de navegación e ir ao contido

EROSKI CONSUMER, o diario do consumidor

Buscador

logotipo de fundación

Canles de EROSKI CONSUMER


Estás na seguinte localización: Portada > Edición impresa >

Este artículo ha sido traducido por un sistema de traducción automática. Más información, aquí.

Si deseas que resolvamos tu caso en la revista EROSKI CONSUMER ponte en contacto con nosotros. Sólo serán respondidas y publicadas las consultas que desde la revista EROSKI CONSUMER consideremos más interesantes.

: Debe ingresar un pai separado a cota de manutención do fillo nas vacacións que pasa con el?

Estou separado desde o ano 2001 e teño un neno de 7 anos coa patria potestade compartida. Eu pago a manutención mensual. Este mes e medio que teño o neno débolle ingresar a cota á nai? Xa que, por lóxica, non o debería facer porque ese mes os gastos do neno corren pola miña conta, pero non sei se é legal xa que a sentencia non o reflicte.

/imgs/20041001/img.consultorio.01.jpgNunha separación ou divorcio a garda e custodia dos fillos menores concédeselle a un dos proxenitores, de xeito que o outro ten un dereito, o deber de visita. En bastantes ocasións, e no que se refire ás vacacións dos menores, este dereito de visita concrétase en que estes pasen co proxenitor non custodio a metade de tales períodos. De aí vén a cuestión de se durante ese tempo de vacacións, en que os menores están co proxenitor, este debe ou non pagar a pensión de alimentos, pois durante ese período el os alimenta. Para dar unha resposta a esta cuestión, cómpre ter en conta que os alimentos legais van moito máis alá do gasto cotián ou mensual da alimentación estrita. A pensión de alimentos cubre máis necesidades cá dos gastos que a cotío poida xerar o fillo nas súas vacacións; hai outros gastos de periodicidade anual ou polo menos de periodicidade superior á mensual. Así, o Código Civil (artigo 142) sinala que se entende por alimentos todo o que é indispensable para o sustento, habitación, vestido, educación e asistencia médica, partidas a miúdo alleas ós sustentos das vacacións. Doutra banda, a fixación do importe desta pensión parte da ponderación dos ingresos anuais do proxenitor obrigado e dos gastos ou conceptos con carácter anual, de xeito que unha vez fixada a pensión, acórdase o seu pagamento mensual. Suxerimos que se consulte co avogado que defendeu os intereses na separación. En calquera caso, os intereses dos menores priman sobre os dos pais, polo que a maioría dos tribunais rexeitan estas pretensións ó tratar de interpretar as normas do modo máis favorable ó fillo.

Pódeche interesar:

Infografía | Fotografías | Investigacións