Saltar o menú de navegación e ir ao contido

EROSKI CONSUMER, o diario do consumidor

Buscador

logotipo de fundación

Canles de EROSKI CONSUMER


Estás na seguinte localización: Portada > Edición impresa >

Este artículo ha sido traducido por un sistema de traducción automática. Más información, aquí.

Si deseas que resolvamos tu caso en la revista EROSKI CONSUMER ponte en contacto con nosotros. Sólo serán respondidas y publicadas las consultas que desde la revista EROSKI CONSUMER consideremos más interesantes.

: As votacións e os acordos nas Xuntas de propietarios

Teño algunhas dúbidas sobre as votacións da Xunta de propietarios, pois penso que a nova Lei de Propiedade Horizontal introduce novidades. As miñas preguntas son as seguintes: ¿As votacións realízanse por locais, vivendas ou por cotas de participación? ¿Pódese delega-lo voto? Nese caso, ¿cal é o procedemento? ¿É preciso estar ó corrente dos pagos para exercita-lo dereito ó voto? ¿Que porcentaxe se require para que unha proposta sexa aprobada?

Con respecto á primeira e á última pregunta, cada propietario, ben sexa de vivenda ou de local, contará con dereito a un voto na Xunta de propietarios. A maioría simple acadarase coa metade máis un, pero os votos persoais deben representar tamén unha maioría simple de cotas de participación. É dicir, rexe un sistema de dobre maioría: de votos e de cotas, polo que se ponderan dous elementos, un persoal e outro económico. Así, se un propietario posúe varias vivendas, só disporá dun voto en canto á formación da maioría de propietarios, pero computaranse tódalas cotas de participación dos seus distintos pisos para a formación do segundo tipo de maioría.

A lei tamén establece outros tipos de maioría, amais da maioría simple: a de 3/5 (de votos e cotas) para acordos sobre os servicios de ascensor, portería e similares, e a maioría simple (de propietarios e cotas) para supresión de barreiras arquitectónicas. En segunda convocatoria serán válidos os acordos adoptados pola maioría de asistentes, sempre que esta represente máis da metade das cotas dos presentes. A unanimidade só se esixe en decisións que modifiquen o título constitutivo ou os estatutos. Á hora de computa-los votos, considéranse votos a favor dos acordos adoptados os votos dos ausentes, sempre que unha vez notificadas as decisións non manifesten a súa discrepancia no prazo dun mes ó seu presidente ou secretario.

No tocante á segunda e terceira pregunta, conforme o artigo 15 da lei, a asistencia á Xunta será persoal ou por representación legal ou voluntaria, e bastará un escrito no que se indiquen o nome e o piso do propietario que delega o seu voto, o nome e apelidos do representante, data e sinatura. É dicir, que si se pode delega-lo voto mediante este sinxelo mecanismo de representación voluntaria. Tamén por representación legal. Os propietarios que no momento de se inicia-la Xunta non se atopen ó corrente do pago de tódalas súas débedas á comunidade e non as impugnasen ou procedesen á súa consignación xudicial ou notarial, poderán participar nas deliberacións, pero non terán dereito a voto. A acta da Xunta reflectirá quen son os propietarios privados de tal dereito, de xeito que nin a súa persoa nin a súa cota de participación será computada para o efecto de acada-las maiorías esixidas na lei.

Pódeche interesar:

Infografía | Fotografías | Investigacións