Salta el menú de navegació i ves al contingut

EROSKI CONSUMER, el diari del consumidor

Cercador

logotip de fundació

Canals d’EROSKI CONSUMER


Estàs en la següent localització: Portada > Edició impresa >

Aquest text ha estat traduït per un sistema de traducció automàtica. Més informació, aquí.

Si deseas que resolvamos tu caso en la revista EROSKI CONSUMER ponte en contacto con nosotros. Sólo serán respondidas y publicadas las consultas que desde la revista EROSKI CONSUMER consideremos más interesantes.

: Una companyia aèria de baix cost cobra un extra per l'equipatge facturat

Les vacances passades em vaig veure obligat a pagar per les meves maletes en un vol d'anada i tornada amb la meva família. Poden les companyies aèries de baix cost cobrar per l'equipatge facturat? Puc reclamar-ne la devolució?

/imgs/20100101/consultorio2.jpg L'establiment d'una taxa per facturació d'equipatge independent del cost del bitllet contravé el que estableix l'article 97 de la Llei 48/1960 de Navegació Aèria, que assenyala que el transportista "estarà obligat a transportar juntament amb els viatgers, i dins del preu del bitllet, l'equipatge, amb els límits de pes i volum que fixin els reglaments", per la qual cosa, en el cas que una companyia exigeixi imports per facturació, es considera que l'usuari els ha de reclamar. Si ho entén així, presenti una reclamació de devolució en què al·legui el cobrament contrari a la citada llei a les oficines de consum del seu municipi o província o vagi a una Associació de Consumidors. Podrà instar, fins i tot, un judici verbal contra la companyia, sense necessitat d'advocat ni procurador, atès que la quantia del plet serà inferior a 900 euros. Al Jutjat li proporcionaran un senzill formulari de demanda.

No obstant això, aquesta interpretació no és unànime. El Jutjat Mercantil núm. 1 de Bilbao, en sentència del 29 de gener de 2009, va desestimar la reclamació d'un usuari semblant a la plantejada. Argumentava que, en el contracte, el passatger es comprometia amb la companyia a no portar més que l'equipatge de mà, amb la qual cosa obtenia un preu més avantatjós. Per això, concloïa, no es donava incompliment de la previsió legal. El preu del bitllet incloïa el transport de passatger i equipatge, però el preu es reduïa si no es portava un altre equipatge que el de mà. Afegia aquesta sentència que no es podia parlar tampoc d'abús perquè, abans de contractar els serveis, es coneixien els termes de les diverses tarifes. Cada passatger tria la que prefereix i no s'impedeix, que és el que la llei veda, que el viatger no pugui portar el seu equipatge personal i facturar-lo a la bodega.

Per tot això, convé que la persona afectada revisi els termes del seu contracte i la informació que li van proporcionar, que ha de ser completa, veraç i accessible. Aquesta qüestió és clau per a calibrar les possibilitats d'una reclamació.

Et pot interessar:

Infografies | Fotografies | Investigacions