Salta el menú de navegació i ves al contingut

EROSKI CONSUMER, el diari del consumidor

Cercador

logotip de fundació

Canals d’EROSKI CONSUMER


Estàs en la següent localització: Portada > Edició impresa >

Aquest text ha estat traduït per un sistema de traducció automàtica. Més informació, aquí.

Si deseas que resolvamos tu caso en la revista EROSKI CONSUMER ponte en contacto con nosotros. Sólo serán respondidas y publicadas las consultas que desde la revista EROSKI CONSUMER consideremos más interesantes.

Llei de Propietat Horitzontal : Un propietari divorciat no paga les quotes de la comunitat

Des de fa un any i mig, una veïna no paga les quotes de la comunitat perquè al.lega que no és la propietària del pis i que no li correspon. El fet és que des que s'ha divorciat, ni l'exmarit, que és el titular de la propietat, ni ella, que hi viu amb els nens, paguen. Quan el president de la comunitat parla amb l'exmarit, diu que li correspon a ella i quan parla amb ella, afirma que ha de pagar ell. Què fem perquè paguin?

/imgs/20120501/consultorio1.jpg D'acord amb l'article 9 de la Llei de Propietat Horitzontal, cada propietari ha de pagar la quota de participació acordada, d'acord amb les despeses generals per al sosteniment adequat de l'immoble i els seus serveis, les càrregues i les responsabilitats. En sentència del 25 de maig de 2005, el Tribunal Suprem va dir que segons aquest article, la contribució al pagament de les despeses generals constitueix una obligació imposada no als usuaris d'un immoble, sinó als seus propietaris. D'altra banda, l'Audiència Provincial de Madrid, en sentència del 13 de febrer de 2009, resol que la Llei de Propietat Horitzontal només es refereix als propietaris com a subjectes actius o passius en la seva relació amb la comunitat. Les discrepàncies o els problemes interns que es plantegin entre els copropietaris, o entre el propietari i els usufructuaris d'un mateix pis, s'hauran de resoldre de manera privada, sense que afecti la comunitat de veïns ni el seu funcionament general. Per això, suggerim la convocatòria de la junta de propietaris amb la finalitat de procedir judicialment contra el propietari, encara que el més recomanable és arribar a un acord. En qualsevol cas, la comunitat haurà d'emetre un certificat-liquidació del deute i notificar a través de burofax aquest acord a l'afectat abans d'acudir als Tribunals.

Et pot interessar:

Infografies | Fotografies | Investigacions
Fundació EROSKI

Validacions d’aquesta pàgina

  • : Conformitat amb el Nivell Triple-A, de les Directrius d’accessibilitat per al contingut web 1.0 del W3C-WAI
  • XHTML: Validació del W3C indicant que aquest document és XHTML 1.1 correcte
  • CSS: Validación del W3C indicando que este documento usa CSS de forma correcta
  • RSS: Validació de feedvalidator.org indicant que els nostres titulars RSS tenen un format correcte