Salta el menú de navegació i ves al contingut

EROSKI CONSUMER, el diari del consumidor

Cercador

logotip de fundació

Canals d’EROSKI CONSUMER


Estàs en la següent localització: Portada > Edició impresa >

Aquest text ha estat traduït per un sistema de traducció automàtica. Més informació, aquí.

Si deseas que resolvamos tu caso en la revista EROSKI CONSUMER ponte en contacto con nosotros. Sólo serán respondidas y publicadas las consultas que desde la revista EROSKI CONSUMER consideremos más interesantes.

: Si no afecten elements comuns, les obres en l'interior d'un habitatge es poden dur a terme

Acabo de comprar-me un pis, és la primera vegada que pertanyo a una comunitat de veïns i no conec els meus drets ni els de la comunitat. Tinc intenció de modificar-ne parcialment la distribució interior, però els veïns em van obligar a fer una reunió per a demanar-hi permís. En la reunió tots s'hi van negar sense donar raons de pes. Les meves preguntes són: em poden prohibir canviar la distribució del pis? És cert que no puc tirar envans? No puc escollir la porta d'entrada que m'agradi?

L'article 3 de la Llei de Propietat Horitzontal estableix que el propietari de cada pis o local en té el domini exclusiu sobre els elements privatius i una copropietat sobre els elements comuns. Segons el que s'estableix en el seu article 7.1, el propietari en pot modificar els elements arquitectònics, les instal·lacions o els serveis propis quan no deteriori o alteri la seguretat de l'edifici, la seva estructura general, la seva configuració o l'estat exterior, i no perjudiqui els drets d'un altre copropietari, i haurà d'informar d'aquestes obres prèviament qui representi la comunitat.

Això significa que pot canviar o modificar la distribució interior del seu habitatge, però té l'obligació de comunicar --no de demanar permís- la realització de les obres al president de la comunitat. La sentència del Tribunal Suprem del 24 de febrer de 1996 estableix que són obres permeses a tot propietari les que impliquen modificació dels elements arquitectònics sempre que siguin en l'interior del pis (col·locació d'envans, canvis dels que ja hi ha, obertura o tancament de portes) i les referides a instal·lacions o serveis sempre que no perjudiqui les comunes (electricitat, llanterneria, etc). Respecte dels murs o parets, són elements comuns quan es tracta de parets mestres, de sustentació o de separació amb un altre habitatge, i elements privatius aquells que, situats en l'interior del pis, són únicament elements divisoris o de decoració. Els primers no poden ser modificats, però sí els segons. D'altra banda, quant a la porta, cal respectar i no trencar la línia estètica interior o la configuració de l'escala. En aquest cas suggerim sol·licitar al professional encarregat de l'obra que informi la comunitat de propietaris que les obres no afectaran la seguretat, la configuració exterior de l'edifici ni els altres habitatges. En qualsevol cas, les qüestions relatives a comunitats de propietaris no s'ajusten fàcilment a generalitats, sinó que estan plenes de matisos en funció de les circumstàncies de cada cas concret.

Et pot interessar:

Infografies | Fotografies | Investigacions