Salta el menú de navegació i ves al contingut

EROSKI CONSUMER, el diari del consumidor

Cercador

logotip de fundació

Canals d’EROSKI CONSUMER


Estàs en la següent localització: Portada > Edició impresa >

Aquest text ha estat traduït per un sistema de traducció automàtica. Més informació, aquí.

Si deseas que resolvamos tu caso en la revista EROSKI CONSUMER ponte en contacto con nosotros. Sólo serán respondidas y publicadas las consultas que desde la revista EROSKI CONSUMER consideremos más interesantes.

: Fa un ingrés en finestreta per pagar la hipoteca i el banc destina els diners a un altre concepte

Vaig anar al banc amb la intenció d'abonar una quota de la hipoteca impagada, fet que em preocupava molt. Vaig comunicar a l'empleat de l'entitat les meves intencions, però ell va destinar aquests diners a pagar una assegurança que també havia contractat amb ells. De manera que la hipoteca continua impagada. Aquesta pràctica és legal?

/imgs/20150501/factura.jpg

Segons el Banc d'Espanya, és habitual que, quan el titular d'un préstec hipotecari té altres deutes vençuts de menor garantia i fa un ingrés, l'entitat destini els diners a aquests altres deutes. Poden ser quotes de préstecs personals, pagaments periòdics de targetes de crèdit, regularització de descoberts en compte, etc. Si després de fer aquest pagament, queda saldo suficient, també és freqüent que l'entitat el dediqui a les quotes del préstec hipotecari pendents de pagament. Per a evitar aquestes pràctiques, el Banc d'Espanya recomana fer una imputació de pagaments (és a dir, determinar a quin dels deutes s'atribueix el pagament) perquè, en el cas que l'entitat no la tingui en compte, el client pugui acreditar-la en una reclamació posterior.

En aquest cas, se suggereix presentar un escrit per duplicat (original i còpia) a l'oficina de l'entitat amb la seva sol.licitud corresponent (acollint-se a l'art. 1.172 del Codi Civil) i demanar que segellin els escrits (se n'ha de conservar un com a justificant). Si no atenen la sol·licitud o no segellen l'escrit, caldria demanar un full de reclamacions oficial i, en el seu cas, continuar amb la reclamació fins al Banc d'Espanya. D'altra banda, la pràctica podria estar emparada per alguna clàusula recollida en el contracte que van signar les parts i, en aquest cas, caldria valorar el seu caràcter abusiu per ser contrària a la Llei de Protecció del Consumidor, com va reconèixer en sentència del 2 de febrer d'enguany el Jutjat Mercantil de Sant Sebastià número 1.

Et pot interessar:

Infografies | Fotografies | Investigacions