Saltar o menú de navegación e ir ao contido

  • Bienvenido (ES) | Ongi etorri (euskarazko bertsioa) | Benvingut (versió en català) | Benvido (versión en galego)
  • Bienvenido (ES)
  • Boletines
    •  | Baixa  | Máis opcións |
  • Portadas anteriores

EROSKI CONSUMER, el diario del consumidor

Buscador

logotipo de fundación

Canles de EROSKI CONSUMER


Estás na seguinte localización: Portada > Edición impresa > O máis práctico > Consultorio legal

Λ

Se degoras que resolvamos tu caso en revista.consumer.es ponte en contacto con nosoutros. Como é lóxico, sólo serán publicadas as consultas que dende revista.consumer.es consideremos máis interesantes.

O coche do veciño é máis grande ca a súa praza e dificulta as manobras do resto

Na miña comunidade de propietarios, un veciño ten un coche de maior lonxitude ca a súa praza de garaxe, o que dificulta as manobras doutros propietarios. Como podo actuar neste caso? Aínda que o administrador xa lle comunicou o noso malestar por esta razón, o dono do automóbil fai caso omiso e di que non pode facer nada. Temo que un día o meu coche sufra danos.

  Nas comunidades, e segundo o artigo 394 do Código, cada partícipe ou copropietario pódese servir dos lugares comúns sempre que dispoña deles conforme ao seu destino e de maneira que non prexudique o interese da comunidade nin impida aos copartícipes utilizalos segundo o seu dereito. O uso propio das zonas comúns dun garaxe é o paso, tránsito e realización de manobras, non o estacionamento, polo que o seu veciño estaría a utilizar os elementos comúns de modo contrario ao seu destino. Cando a esta circunstancia se lle engaden prexuízos ao resto de copropietarios, prodúcese un uso extralimitado e prexudicial non amparado polo Dereito. Por iso, os propietarios afectados poden solicitarlle ao administrador que inclúa esta cuestión na orde do día da próxima xunta de propietarios para reclamar o cesamento do uso extralimitado e prexudicial das zonas comúns, xa que si pode facer "algo" para evitar a invasión, como vender o seu vehículo actual e adquirir outro de menores dimensións ou aparcar o seu coche noutro estacionamento. Se, transcorrido un prazo prudencial, o veciño non cesa na súa actitude, a vía axeitada é a xudicial civil para que se declare a súa obriga de usar o garaxe conforme ao seu destino, estacionando o seu vehículo sen superar as liñas da súa parcela e sen invadir as zonas comúns de tránsito e manobras. A demanda pode ser interposta pola comunidade de propietarios, se así se decide na Xunta, ou por parte dos propietarios prexudicados. En caso de que se decidan pola vía xudicial, soliciten un informe pericial que lle acredite ao xuíz a existencia de prexuízos.


Outros servizos


Buscar en

Información de Copyright e aviso legal

Visita nuestro canal Eroski Consumer TV

En EROSKI CONSUMER tomámosnos moi en serio a privacidad dos teus datos, aviso legal. © Fundación EROSKI

Fundación EROSKI

Validaciones de esta página

  • : Conformidad con el Nivel Triple-A, de las Directrices de Accesibilidad para el Contenido Web 1.0 del W3C-WAI
  • XHTML: Validación del W3C indicando que este documento es XHTML 1.1 correcto
  • CSS: Validación del W3C indicando que este documento usa CSS de forma correcta
  • RSS: Validación de feedvalidator.org indicando que nuestros titulares RSS tienen un formato correcto