Saltar o menú de navegación e ir ao contido

  • Bienvenido (ES) | Ongi etorri (euskarazko bertsioa) | Benvingut (versió en català) | Benvido (versión en galego)
  • Bienvenido (ES)
  • Boletines
    •  | Baixa  | Máis opcións |
  • Portadas anteriores

EROSKI CONSUMER, el diario del consumidor

Buscador

logotipo de fundación

Canles de EROSKI CONSUMER


Estás na seguinte localización: Portada > Edición impresa > O máis práctico > Consultorio legal

Λ

Se degoras que resolvamos tu caso en revista.consumer.es ponte en contacto con nosoutros. Como é lóxico, sólo serán publicadas as consultas que dende revista.consumer.es consideremos máis interesantes.

A comunidade quere dar de baixa o sistema de comunicación telefónica do exterior

O ascensor do edificio no que vivo, en Asturias, ten dous botóns. Un deles correspóndelle á alarma e o outro pon en contacto os veciños e persoas que o utilizan coa compañía que se encarga do mantemento dos ascensores en caso de necesidade. Ante o desexo de dar de baixa este último servizo, informáronnos dende a empresa que é imposible porque é obrigatorio por lei, de maneira que non hai máis remedio que seguir pagando polo servizo. É certo?

  O Real Decreto 1314/1997 establece a obriga de instalar na cabina do ascensor un sistema de comunicación bidireccional para todos os edificios de nova construción. A norma é de obrigada aplicación a partir do 1 de xullo de 1999. Agora ben, no principado de Asturias ditouse a Resolución do 15 de xuño de 2005, da Consellería de Industria e Emprego, que aclara e concreta a aplicación do Real Decreto 57/2005, do 21 de xaneiro. O seu artigo 6 establece no tocante ao sistema de comunicación bidireccional que esta medida se aplicará só a edificios de ocupación diaria temporal e a edificios de ocupación estacional, que inclúen os que non estean habitados de maneira permanente polo menos no 20% das vivendas do edificio, edificios de baixa ocupación e edificios con outras situacións como os destinados a actividades industriais. O afectado pode comprobar a partir dos datos anteriores cal é a norma aplicable ao seu caso. Se ten dúbidas, teña en conta que a cualificación dun edificio é realizada pola Administración a través dun organismo de control que realiza as inspeccións. Consúlteo, se o precisa, na Consellería de Industria.


Outros servizos


Buscar en

Información de Copyright e aviso legal

Visita nuestro canal Eroski Consumer TV

En EROSKI CONSUMER tomámosnos moi en serio a privacidad dos teus datos, aviso legal. © Fundación EROSKI

Fundación EROSKI

Validaciones de esta página

  • : Conformidad con el Nivel Triple-A, de las Directrices de Accesibilidad para el Contenido Web 1.0 del W3C-WAI
  • XHTML: Validación del W3C indicando que este documento es XHTML 1.1 correcto
  • CSS: Validación del W3C indicando que este documento usa CSS de forma correcta
  • RSS: Validación de feedvalidator.org indicando que nuestros titulares RSS tienen un formato correcto