Saltar o menú de navegación e ir ao contido

  • Bienvenido (ES) | Ongi etorri (euskarazko bertsioa) | Benvingut (versió en català) | Benvido (versión en galego)
  • Bienvenido (ES)
  • Boletines
    •  | Baixa  | Máis opcións |
  • Portadas anteriores

EROSKI CONSUMER, el diario del consumidor

Buscador

logotipo de fundación

Canles de EROSKI CONSUMER


Estás na seguinte localización: Portada > Edición impresa > O máis práctico > Consultorio legal

Λ

Se degoras que resolvamos tu caso en revista.consumer.es ponte en contacto con nosoutros. Como é lóxico, sólo serán publicadas as consultas que dende revista.consumer.es consideremos máis interesantes.

O vendedor quere subir o prezo xa acordado dun moblem

Acabo de mercar un moble para o salón. No orzamento o vendedor indicou que custaba 1.225 euros e eu paguei o 30% de adianto. Agora, de súpeto, avísanme de que se enganaron no orzamento e de que o moble custa 1.000 euros máis do prezo inicial. Como solución dinme que pague 2.225 euros ou que, se non, devólvenme o dobre dos cartos que eu paguei como sinal. Interésame o moble, pero non a este prezo. Que podo facer? Teño dereito a que mo vendan por 1.225 euros ou a única solución é aceptar os cartos que me ofrecen?

  De acordo co artigo 1.450 do Código Civil, o contrato de compra queda pechado entre comprador e vendedor desde que se acorda a cousa obxecto do contrato e o seu prezo, aínda que nin a cousa nin o importe se entregaran. E é obrigatorio para os dous, nos termos pactados. Se se dispón dun orzamento escrito por 1.225 euros e se aboou un 30% en concepto de adianto ou de entrega a conta, estase en disposición de esixirlle o cumprimento do contrato ó vendedor.

Aparentemente, o vendedor, cando lle ofrece ó comprador o dobre da cantidade aboada por este, intenta acollerse ó artigo 1.454 do Código Civil. Segundo este artigo, se se entregaron arras ou un sinal como adianto, o contrato pódese rescindir se o comprador se bota atrás e asume a perda da cantidade adiantada, ou se o vendedor lle devolve ó comprador o dobre da cantidade adiantada. Pero estas dúas opcións só son posibles se veñen expresamente recollidas no contrato ou orzamento aceptado, dato que con probabilidade non aparecerá por non ser práctica do sector.

Xa que logo, o comprador pode reclamar a entrega do moble a cambio do prezo inicialmente pactado. O afectado débello solicitar así ó establecemento, agás que lle interese máis, polos motivos que sexa, a oferta da tenda. De ser necesario, pode acudir a unha Oficina Municipal de Información ó Consumidor e facer constar a súa solicitude nunha folla de reclamacións. É importante conservar o orzamento e o resgardo do adianto. Os pasos seguintes serían a arbitraxe de consumo (gratuíta, voluntaria e vinculante) ou a reclamación xudicial.


Outros servizos


Buscar en

Información de Copyright e aviso legal

Visita nuestro canal Eroski Consumer TV

En EROSKI CONSUMER tomámosnos moi en serio a privacidad dos teus datos, aviso legal. © Fundación EROSKI

Fundación EROSKI

Validaciones de esta página

  • : Conformidad con el Nivel Triple-A, de las Directrices de Accesibilidad para el Contenido Web 1.0 del W3C-WAI
  • XHTML: Validación del W3C indicando que este documento es XHTML 1.1 correcto
  • CSS: Validación del W3C indicando que este documento usa CSS de forma correcta
  • RSS: Validación de feedvalidator.org indicando que nuestros titulares RSS tienen un formato correcto