Nabigatze-menua pasa eta edukietara joan

  • Bienvenido (ES) | Ongi etorri (euskarazko bertsioa) | Benvingut (versió en català) | Benvido (versión en galego)
  • Bienvenido (ES)
  • Buletinak
    •  | Utzi  | Aukerak |
  • Aurreko portadak

EROSKI CONSUMER, el diario del consumidor

Bilatzailea

logotipo de fundación

EROSKI CONSUMEReko kanalak


Kokapen honetan zaude: Hasiera > Paperezko bertsioa > Praktikoena > Lege-aholkularitza

Λ

Zure afera revista.consumer.es aldizkarian konpon dezagun nahi baduzu, jar zaitez gurekin harremanetan. Bistan denez, aldizkari honetatik interesgarrien jotzen ditugun kontsultak bakarrik argitaratuko ditugu

¿Pode o presidente da comunidade negarse á colocación dunha antena parabólica de TV no tellado?

Desexo instalar unha antena parabólica no tellado da miña comunidade para poder ver certas canles de televisión. ¿Pode o presidente da miña comunidade de veciños negarse á súa colocación? ¿Que medios de defensa teño, se así o fai? ¿Poden evitar que me abone a unha cadea de televisión con emisións que requiren unha antena parabólica?

O artigo 9 do Real Decreto lei 1/1998 sinala que o interesado en instalar individualmente a súa infraestructura deberalle solicitar permiso (mellor por escrito) ó presidente da comunidade antes de iniciar calquera obra. O presidente debe contestarlle ó solicitante en quince días, tendo en conta que non pode levarse a cabo ningunha obra individual se existe xa no edificio a infraestructura ou está prevista a súa adaptación antes de tres meses, ou a instalación dunha nova coa finalidade de permiti-lo acceso ós servicios en cuestión.

Se non existe infraestructura ou non se vai adapta-la existente no prazo de tres meses ou non se vai instalar unha nova que lle permita ó veciño interesado a recepción dos servicios de telecomunicacións, o veciño poderá realiza-la obra. A instalación de infraestructuras de telecomunicacións ten dúas leis, compatibles entre si.

A Lei de Propiedade Horizontal regula no seu artigo 17 a instalación de infraestructuras comúns para o acceso ós servicios de telecomunicacións e, pola súa banda, o artigo 9 do Real Decreto Lei 1/1998 mantén o dereito individual dos copropietarios e arrendatarios a instalaren nos elementos comúns a súa propia infraestructura individual de telecomunicacións baixo certas condicións. Aínda que este artigo 9 pode dar lugar a interpretacións distintas, continúa vixente e recoñece o dereito individual a instalar nun elemento común esta infraestructura a custa do interesado. Atendendo a este artigo, semella que chegaría coa comunicación escrita ó presidente, ó tempo que este debe contestar autorizando ou non a obra en virtude das circunstancias da comunidade.

Non obstante, consideramos que a Xunta de Propietarios debería decidir sobre os requisitos esixidos neste artigo 9 e, tamén, sobre o mellor lugar de emprazamento de entre os elementos comúns. En resumo, a Xunta, axustándose ós requisitos legais, debe autoriza-la instalación se non hai infraestructura común de telecomunicacións no edificio, ou se a que hai non é hábil para a prestación do servicio ó que desexa accede-lo solicitante, ou se non se vai instalar unha nova nin adapta-la preexistente no prazo de tres meses. Ante unha negativa inxustificada da Xunta, o acordo é xudicialmente impugnable e o veciño pode solicitar do xuíz o recoñecemento do dereito á instalación da antena parabólica.



Ekintza honek Bizkaiko Foru Aldundiaren Kultura Sailaren laguntza jaso du

Beste zerbitzu batzuk


Bilatu

Copyright-i buruzko informazioa eta lege-oharra

Visita nuestro canal Eroski Consumer TV

 EROSKI CONSUMERen oso serio hartzen dugu zure datuen pribatutasuna, lege oharra. © EROSKI Fundazioa

EROSKI Fundazioa

Validaciones de esta página

  • : Conformidad con el Nivel Triple-A, de las Directrices de Accesibilidad para el Contenido Web 1.0 del W3C-WAI
  • XHTML: Validación del W3C indicando que este documento es XHTML 1.1 correcto
  • CSS: Validación del W3C indicando que este documento usa CSS de forma correcta
  • RSS: Validación de feedvalidator.org indicando que nuestros titulares RSS tienen un formato correcto