Saltar el menú de navegació i anar al contingut

  • Bienvenido (ES) | Ongi etorri (euskarazko bertsioa) | Benvingut (versió en català) | Benvido (versión en galego)
  • Bienvenido (ES)
  • Butlletins
    •  | Baixa  | Més opcions |
  • Portades anteriors

EROSKI CONSUMER, el diario del consumidor

Cercador

logotipo de fundación

Canals de EROSKI CONSUMER


Estàs en la següent localització: Portada > Edició impresa > El mès práctic > Consultori legal

Λ

Si vols que resolguem el teu cas a la revista.consumer.es posa't en contacte amb nosaltres. Com és lògic, només es publicaran les consultes que des de la revista.consumer.es considerem més interessants.

Li pugen el preu de les pòlisses d'assegurances sense avís previ

Sense avís previ, dues asseguradores m'han apujat el preu de dues pòlisses d'assegurances que vencien al febrer, i fins i tot m'han passat la factura. Això és legal? A més, no vull mantenir la pòlissa del meu vehicle amb l'asseguradora actual. Què he de fer per informar-los-en?

 

La pujada que li han aplicat en el preu de les pòlisses d'assegurances sense acord ni avís previs és contrària a la llei. La prima és un element essencial de l'assegurança, ja que constitueix l'obligació principal de l'assegurat, tal com estableix l'article 14 de la Llei de Contracte d'Assegurança 50/1980 de 8 d'octubre, modificada per la Llei 20/2015, de 14 de juliol, d'Ordenació, Supervisió i Solvència de les Entitats Asseguradores i Reasseguradores. Per això, qualsevol canvi en la prima suposa una modificació contractual que, conforme a l'article 1.203 del Codi Civil, no es pot fer si no és de comú acord entre les dues parts. Cap contracte es pot canviar de forma unilateral. La llei esmentada obliga les asseguradores a comunicar qualsevol modificació amb almenys dos mesos d'antelació a la conclusió del contracte, de manera que l'assegurat hi pugui donar el seu consentiment. Si no el dóna, l'asseguradora haurà de mantenir la prima del període anterior.

Quant a la segona qüestió, l'assegurat ha de comunicar per escrit a l'asseguradora amb un mes d'antelació al venciment de la pòlissa la seva intenció de no prorrogar el contracte d'assegurança, tal com dicta l'article 22 de la Llei de Contracte d'Assegurança.


Altres serveis


Buscar en

Informació de Copyright i avís legal

Visita nuestro canal Eroski Consumer TV

EROSKI CONSUMER ens prenem molt seriosament la privadesa de les teves dades, avís legal. © Fundació EROSKI

Fundació EROSKI

Validaciones de esta página

  • : Conformidad con el Nivel Triple-A, de las Directrices de Accesibilidad para el Contenido Web 1.0 del W3C-WAI
  • XHTML: Validación del W3C indicando que este documento es XHTML 1.1 correcto
  • CSS: Validación del W3C indicando que este documento usa CSS de forma correcta
  • RSS: Validación de feedvalidator.org indicando que nuestros titulares RSS tienen un formato correcto