Saltar el menú de navegació i anar al contingut

  • Bienvenido (ES) | Ongi etorri (euskarazko bertsioa) | Benvingut (versió en català) | Benvido (versión en galego)
  • Bienvenido (ES)
  • Butlletins
    •  | Baixa  | Més opcions |
  • Portades anteriors

EROSKI CONSUMER, el diario del consumidor

Cercador

logotipo de fundación

Canals de EROSKI CONSUMER


Estàs en la següent localització: Portada > Edició impresa > El mès práctic > Consultori legal

Λ

Si vols que resolguem el teu cas a la revista.consumer.es posa't en contacte amb nosaltres. Com és lògic, només es publicaran les consultes que des de la revista.consumer.es considerem més interessants.

Obre un compte per pagar les quotes hipotecàries però considera abusives les comissions de manteniment

Em vaig veure obligat a obrir un compte bancari a la meva sucursal per pagar les quotes hipotecàries, però em cobren unes comissions de manteniment amb les quals no estic d'acord. Tinc entès que, en aquests casos, els bancs no han de cobrar aquestes comissions. Què hi puc fer?

Tradicionalment, el criteri del Servei de Reclamacions del Banc d'Espanya és que les entitats bancàries no han de cobrar comissions de manteniment i d'administració per comptes vinculats a préstecs hipotecaris que s'utilitzin exclusivament amb aquesta finalitat i imposades per l'entitat bancària per a facilitar-ne la gestió de pagament. Tot i això, aquest criteri ha estat modificat per a préstecs de data posterior al 29 d'abril de 2012 (a causa de l'entrada en vigor en aquesta data de l'Ordre EHA/2899/2011 de transparència i protecció del client de serveis bancaris i la Circular 5/2012 del Banc d'Espanya, sobre transparència dels serveis bancaris i responsabilitat en la concessió de préstecs). En aquests casos, les entitats bancàries poden cobrar comissions, sempre que hagin informat el client de manera expressa i per escrit de l'exigència de contractar el compte vinculat i del seu cost. De manera que només si el préstec és anterior a aquesta data, no s'ha de cobrar aquest tipus de comissions i en el cas que sí que ho facin, li suggerim reclamar-ho per escrit i dirigir-se al director de la sucursal o al defensor del client de l'entitat.


Altres serveis


Buscar en

Informació de Copyright i avís legal

Visita nuestro canal Eroski Consumer TV

EROSKI CONSUMER ens prenem molt seriosament la privadesa de les teves dades, avís legal. © Fundació EROSKI

Fundació EROSKI

Validaciones de esta página

  • : Conformidad con el Nivel Triple-A, de las Directrices de Accesibilidad para el Contenido Web 1.0 del W3C-WAI
  • XHTML: Validación del W3C indicando que este documento es XHTML 1.1 correcto
  • CSS: Validación del W3C indicando que este documento usa CSS de forma correcta
  • RSS: Validación de feedvalidator.org indicando que nuestros titulares RSS tienen un formato correcto