Saltar el menú de navegació i anar al contingut

  • Bienvenido (ES) | Ongi etorri (euskarazko bertsioa) | Benvingut (versió en català) | Benvido (versión en galego)
  • Bienvenido (ES)
  • Butlletins
    •  | Baixa  | Més opcions |
  • Portades anteriors

EROSKI CONSUMER, el diario del consumidor

Cercador

logotipo de fundación

Canals de EROSKI CONSUMER


Estàs en la següent localització: Portada > Edició impresa > El mès práctic > Consultori legal

Λ

Si vols que resolguem el teu cas a la revista.consumer.es posa't en contacte amb nosaltres. Com és lògic, només es publicaran les consultes que des de la revista.consumer.es considerem més interessants.

Un veí vol saber com es calcula la quota de participació en una comunitat de veïns

M'agradaria saber quina és la quota de participació que correspon a cada veí en la meva comunitat. De les dades de la Declaració d'Obra Nova he comprovat que el càlcul per a l'obtenció del coeficient de cada habitatge no és correcte, ja que habitatges amb més superfície que el meu tenen un coeficient més baix. Què puc fer per a corregir aquests coeficients? Qui els confecciona? A qui puc reclamar?

  L'article 5 de la Llei de propietat horitzontal diu que en el títol es fixarà la quota de participació que correspon a cada pis o local, determinada pel propietari únic de l'edifici en el moment d'iniciar la venda de pisos, per acord de tots els propietaris, per laude o bé per resolució judicial. Per a la seva fixació es prendrà com a base la superfície útil de cada pis o local, en relació amb el total de l'immoble, l'emplaçament interior o exterior, la situació i l'ús que es presumeixi que s'efectuarà dels serveis o elements comuns. En aquest cas, estan assenyalats en el títol pel promotor-venedor, propietari únic de l'edifici en el seu dia. Per a corregir els coeficients es pot proposar a la junta que sol·liciti a un tècnic -arquitecte o aparellador- un informe sobre l'oportunitat de corregir-los i, si és així, pot proposar nous coeficients adaptats a la realitat arquitectònica. Una vegada que disposin d'aquest informe podran votar-lo en la junta següent, encara que es requerirà el vot unànime dels propietaris per a fer el canvi. En cas de no obtenir-lo, caldrà consultar amb un advocat la conveniència d'acudir als Tribunals.


Altres serveis


Buscar en

Informació de Copyright i avís legal

Visita nuestro canal Eroski Consumer TV

EROSKI CONSUMER ens prenem molt seriosament la privadesa de les teves dades, avís legal. © Fundació EROSKI

Fundació EROSKI

Validaciones de esta página

  • : Conformidad con el Nivel Triple-A, de las Directrices de Accesibilidad para el Contenido Web 1.0 del W3C-WAI
  • XHTML: Validación del W3C indicando que este documento es XHTML 1.1 correcto
  • CSS: Validación del W3C indicando que este documento usa CSS de forma correcta
  • RSS: Validación de feedvalidator.org indicando que nuestros titulares RSS tienen un formato correcto