Saltar el menú de navegació i anar al contingut

  • Bienvenido (ES) | Ongi etorri (euskarazko bertsioa) | Benvingut (versió en català) | Benvido (versión en galego)
  • Bienvenido (ES)
  • Butlletins
    •  | Baixa  | Més opcions |
  • Portades anteriors

EROSKI CONSUMER, el diario del consumidor

Cercador

logotipo de fundación

Canals de EROSKI CONSUMER


Estàs en la següent localització: Portada > Edició impresa > El mès práctic > Consultori legal

Λ

Si vols que resolguem el teu cas a la revista.consumer.es posa't en contacte amb nosaltres. Com és lògic, només es publicaran les consultes que des de la revista.consumer.es considerem més interessants.

La comunitat vol donar de baixa el sistema de comunicació telefònica de l'exterior

L'ascensor de l'edifici en què visc, a Astúries, té dos botons. Un correspon a l'alarma i l'altre posa en contacte els veïns i les persones que l'utilitzen amb la companyia que s'encarrega del manteniment dels ascensors en cas de necessitat. Davant el desig de donar de baixa aquest últim servei, ens han informat des de l'empresa que és impossible perquè és obligatori per llei, de manera que no hi ha més remei que continuar pagant pel servei. És cert?

 El Reial Decret 1314/1997 estableix l'obligació d'instal·lar a la cabina de l'ascensor un sistema de comunicació bidireccional per a tots els edificis de nova construcció. La norma és d'aplicació obligada a partir de l'1 de juliol del 1999. Ara bé, al Principat d'Astúries es va dictar la Resolució de 15 de juny del 2005, de la Conselleria d'Indústria i Ocupació, que aclareix i concreta l'aplicació del Reial Decret 57/2005, de 21 de gener. I el seu article 6 estableix respecte al sistema de comunicació bidireccional que aquesta mesura s'aplicarà només als edificis d'ocupació diària temporal i edificis d'ocupació estacional, que inclouen els que no estiguen habitats de forma permanent almenys en el 20% dels habitatges de l'edifici, edificis de baixa ocupació i edificis amb altres situacions com els destinats a activitats industrials. L'afectat pot comprovar a partir de les dades anteriors quina és la norma aplicable al seu cas. Si té dubtes, ha de tenir en compte que la qualificació d'un edifici l'efectua l'Administració a través d'un organisme de control que realitza les inspeccions. Si ho necessita, pot consultar la Conselleria d'Indústria.


Altres serveis


Buscar en

Informació de Copyright i avís legal

Visita nuestro canal Eroski Consumer TV

EROSKI CONSUMER ens prenem molt seriosament la privadesa de les teves dades, avís legal. © Fundació EROSKI

Fundació EROSKI

Validaciones de esta página

  • : Conformidad con el Nivel Triple-A, de las Directrices de Accesibilidad para el Contenido Web 1.0 del W3C-WAI
  • XHTML: Validación del W3C indicando que este documento es XHTML 1.1 correcto
  • CSS: Validación del W3C indicando que este documento usa CSS de forma correcta
  • RSS: Validación de feedvalidator.org indicando que nuestros titulares RSS tienen un formato correcto