Saltar el menú de navegació i anar al contingut

  • Bienvenido (ES) | Ongi etorri (euskarazko bertsioa) | Benvingut (versió en català) | Benvido (versión en galego)
  • Bienvenido (ES)
  • Butlletins
    •  | Baixa  | Més opcions |
  • Portades anteriors

EROSKI CONSUMER, el diario del consumidor

Cercador

logotipo de fundación

Canals de EROSKI CONSUMER


Estàs en la següent localització: Portada > Edició impresa > El mès práctic > Consultori legal

Λ

Si vols que resolguem el teu cas a la revista.consumer.es posa't en contacte amb nosaltres. Com és lògic, només es publicaran les consultes que des de la revista.consumer.es considerem més interessants.

El venedor vol pujar el preu ja pressupostat d'un moble

Acabe de comprar un moble per al saló pressupostat en 1.225 euros i he pagat el 30% d'acompte. Però ara m'avisen que s'han equivocat en el pressupost i que el moble costa 1.000 euros més del preu inicial. Com a solució em diuen que pague 2.225 euros o que si no em tornen el doble dels diners que jo he pagat com a senyal. M'interessa el moble, però no a aquest preu. Què hi puc fer? Tinc dret que me'l venguen per 1.225 euros o l'única solució és acceptar els diners que m'ofereixen?

  D'acord amb l'article 1.450 del Codi Civil, el contracte de compra queda tancat entre comprador i venedor des que s'ha convingut la cosa objecte del contracte i el seu preu, encara que ni la cosa ni l'import s'hagen entregat. I és obligatori per a tots dos, en els termes pactats. Si es disposa d'un pressupost escrit per 1.225 euros i s'ha abonat un 30% en concepte d'acompte, s'està en disposició d'exigir el compliment del contracte al venedor.

Aparentment, el venedor, quan li ofereix al comprador el doble de la quantitat abonada per aquest, intenta acollir-se a l'article 1.454 del Codi Civil. Segons aquest article, si s'han entregat arres o un senyal com a acompte, el contracte es pot rescindir si el comprador es fa enrere i assumeix la pèrdua de la quantitat avançada o si el venedor torna al comprador el doble de la quantitat avançada. Però aquestes dues opcions són només possibles si són recollides expressament en el contracte o en el pressupost acceptat, dada que amb probabilitat no apareixerà per no ser pràctica del sector.

Per això, el comprador pot reclamar l'entrega del moble a canvi del preu pactat inicialment. L'afectat ha de sol.licitar-ho així a l'establiment, llevat que li interesse més, pels motius que fos, l'oferta de la botiga. Si fos necessari, ha d'anar a una Oficina Municipal d'Informació al Consumidor i fer-hi constar la sol.licitud en un full de reclamacions. És important conservar el pressupost i el resguard de l'acompte. Els passos següents serien l'arbitratge de consum (gratuït, voluntari i vinculant) o la reclamació judicial.


Altres serveis


Buscar en

Informació de Copyright i avís legal

Visita nuestro canal Eroski Consumer TV

EROSKI CONSUMER ens prenem molt seriosament la privadesa de les teves dades, avís legal. © Fundació EROSKI

Fundació EROSKI

Validaciones de esta página

  • : Conformidad con el Nivel Triple-A, de las Directrices de Accesibilidad para el Contenido Web 1.0 del W3C-WAI
  • XHTML: Validación del W3C indicando que este documento es XHTML 1.1 correcto
  • CSS: Validación del W3C indicando que este documento usa CSS de forma correcta
  • RSS: Validación de feedvalidator.org indicando que nuestros titulares RSS tienen un formato correcto