Saltar el menú de navegació i anar al contingut

  • Bienvenido (ES) | Ongi etorri (euskarazko bertsioa) | Benvingut (versió en català) | Benvido (versión en galego)
  • Bienvenido (ES)
  • Butlletins
    •  | Baixa  | Més opcions |
  • Portades anteriors

EROSKI CONSUMER, el diario del consumidor

Cercador

logotipo de fundación

Canals de EROSKI CONSUMER


Estàs en la següent localització: Portada > Edició impresa > El mès práctic > Consultori legal

Λ

Si vols que resolguem el teu cas a la revista.consumer.es posa't en contacte amb nosaltres. Com és lògic, només es publicaran les consultes que des de la revista.consumer.es considerem més interessants.

Ha d'ingressar un pare separat la quota de manutenció del fill en les vacances que passa amb ell?

Estic separat des de l'any 2001 i tinc un fill de 7 anys amb la pàtria potestat compartida. Jo pague la manutenció mensual. Aquest mes i mig que tinc el xiquet he d'ingressar la quota a la mare? Ja que, per lògica, no hauria de fer-ho perquè aquest mes les despeses del xiquet van al meu càrrec, però no sé si és legal ja que la sentència no ho reflecteix.

 En una separació o divorci la guarda i custòdia dels fills menors es concedeix a un dels progenitors, de manera que l'altre té un dret, el deure de visita. Prou vegades, quant a les vacances dels menors, aquest dret de visita es concreta que els fills han de passar amb el progenitor no custodi la meitat d'aquests períodes. D'aquí ve la qüestió de si durant aquest temps de vacances, que els menors estan amb el progenitor, aquest ha de pagar o no la pensió d'aliments, perquè durant aquest període ell els alimenta. Per donar una resposta a aquesta qüestió, cal tenir en compte que els aliments legals van molt més enllà de la despesa diària o mensual de l'alimentació estricta. La pensió d'aliments cobreix més necessitats que les de les despeses que puga generar a diari el fill en les seues vacances, ja que hi ha altres despeses de periodicitat anual o, almenys, de periodicitat superior a la mensual. Així, el Codi Civil, en l'article 142, assenyala que s'entén per aliments tot el que és indispensable per al manteniment, habitació, vestit, educació i assistència mèdica, partides freqüentment alienes al manteniment del xiquet durant les vacances. D'altra banda, la fixació de l'import d'aquesta pensió parteix de la ponderació dels ingressos anuals del progenitor obligat i de les despeses o conceptes amb caràcter anual, de manera que una vegada fixada la pensió, s'acorda el seu abonament mensual. Suggerim que es consulte amb l'advocat que va defensar els interessos en la separació. En qualsevol cas, els interessos dels menors prevalen sobre els dels pares, per la qual cosa la majoria dels tribunals rebutgen aquestes pretensions perquè tracten d'interpretar les normes de la forma més favorable per al fill.


Altres serveis


Buscar en

Informació de Copyright i avís legal

Visita nuestro canal Eroski Consumer TV

EROSKI CONSUMER ens prenem molt seriosament la privadesa de les teves dades, avís legal. © Fundació EROSKI

Fundació EROSKI

Validaciones de esta página

  • : Conformidad con el Nivel Triple-A, de las Directrices de Accesibilidad para el Contenido Web 1.0 del W3C-WAI
  • XHTML: Validación del W3C indicando que este documento es XHTML 1.1 correcto
  • CSS: Validación del W3C indicando que este documento usa CSS de forma correcta
  • RSS: Validación de feedvalidator.org indicando que nuestros titulares RSS tienen un formato correcto