Saltar el menú de navegació i anar al contingut

  • Bienvenido (ES) | Ongi etorri (euskarazko bertsioa) | Benvingut (versió en català) | Benvido (versión en galego)
  • Bienvenido (ES)
  • Butlletins
    •  | Baixa  | Més opcions |
  • Portades anteriors

EROSKI CONSUMER, el diario del consumidor

Cercador

logotipo de fundación

Canals de EROSKI CONSUMER


Estàs en la següent localització: Portada > Edició impresa > El mès práctic > Consultori legal

Λ

Si vols que resolguem el teu cas a la revista.consumer.es posa't en contacte amb nosaltres. Com és lògic, només es publicaran les consultes que des de la revista.consumer.es considerem més interessants.

Si no afecten elements comuns, les obres en l'interior d'un habitatge es poden dur a terme

Acabo de comprar-me un pis, és la primera vegada que pertanyo a una comunitat de veïns i no conec els meus drets ni els de la comunitat. Tinc intenció de modificar-ne parcialment la distribució interior, però els veïns em van obligar a fer una reunió per a demanar-hi permís. En la reunió tots s'hi van negar sense donar raons de pes. Les meves preguntes són: em poden prohibir canviar la distribució del pis? És cert que no puc tirar envans? No puc escollir la porta d'entrada que m'agradi?

L'article 3 de la Llei de Propietat Horitzontal estableix que el propietari de cada pis o local en té el domini exclusiu sobre els elements privatius i una copropietat sobre els elements comuns. Segons el que s'estableix en el seu article 7.1, el propietari en pot modificar els elements arquitectònics, les instal·lacions o els serveis propis quan no deteriori o alteri la seguretat de l'edifici, la seva estructura general, la seva configuració o l'estat exterior, i no perjudiqui els drets d'un altre copropietari, i haurà d'informar d'aquestes obres prèviament qui representi la comunitat.

Això significa que pot canviar o modificar la distribució interior del seu habitatge, però té l'obligació de comunicar --no de demanar permís- la realització de les obres al president de la comunitat. La sentència del Tribunal Suprem del 24 de febrer de 1996 estableix que són obres permeses a tot propietari les que impliquen modificació dels elements arquitectònics sempre que siguin en l'interior del pis (col·locació d'envans, canvis dels que ja hi ha, obertura o tancament de portes) i les referides a instal·lacions o serveis sempre que no perjudiqui les comunes (electricitat, llanterneria, etc). Respecte dels murs o parets, són elements comuns quan es tracta de parets mestres, de sustentació o de separació amb un altre habitatge, i elements privatius aquells que, situats en l'interior del pis, són únicament elements divisoris o de decoració. Els primers no poden ser modificats, però sí els segons. D'altra banda, quant a la porta, cal respectar i no trencar la línia estètica interior o la configuració de l'escala. En aquest cas suggerim sol·licitar al professional encarregat de l'obra que informi la comunitat de propietaris que les obres no afectaran la seguretat, la configuració exterior de l'edifici ni els altres habitatges. En qualsevol cas, les qüestions relatives a comunitats de propietaris no s'ajusten fàcilment a generalitats, sinó que estan plenes de matisos en funció de les circumstàncies de cada cas concret.


Altres serveis


Buscar en

Informació de Copyright i avís legal

Visita nuestro canal Eroski Consumer TV

EROSKI CONSUMER ens prenem molt seriosament la privadesa de les teves dades, avís legal. © Fundació EROSKI

Fundació EROSKI

Validaciones de esta página

  • : Conformidad con el Nivel Triple-A, de las Directrices de Accesibilidad para el Contenido Web 1.0 del W3C-WAI
  • XHTML: Validación del W3C indicando que este documento es XHTML 1.1 correcto
  • CSS: Validación del W3C indicando que este documento usa CSS de forma correcta
  • RSS: Validación de feedvalidator.org indicando que nuestros titulares RSS tienen un formato correcto