Saltar el menú de navegació i anar al contingut

  • Bienvenido (ES) | Ongi etorri (euskarazko bertsioa) | Benvingut (versió en català) | Benvido (versión en galego)
  • Bienvenido (ES)
  • Butlletins
    •  | Baixa  | Més opcions |
  • Portades anteriors

EROSKI CONSUMER, el diario del consumidor

Cercador

logotipo de fundación

Canals de EROSKI CONSUMER


Estàs en la següent localització: Portada > Edició impresa > El mès práctic > Consultori legal

Λ

Si vols que resolguem el teu cas a la revista.consumer.es posa't en contacte amb nosaltres. Com és lògic, només es publicaran les consultes que des de la revista.consumer.es considerem més interessants.

El comprador de l'habitatge no ha de pagar l'impost sobre l'increment del valor dels terrenys, llevat que resideixi a l'estranger

He adquirit un habitatge de protecció oficial de construcció nova en règim de propietat horitzontal. Recentment he rebut una notificació del meu ajuntament on se'm requereix el pagament de 12.729 pessetes en concepte d'impost sobre l'increment del valor dels terrenys de naturalesa urbana. L'escriptura de compra assenyala, en un dels seus apartats, el següent: "Totes les despeses que s'ocasionin per aquesta escriptura i contracte, amb exclusió de l'impost municipal sobre l'increment del valor dels terrenys de naturalesa urbana, aniran a càrrec de la part compradora". Tinc l'obligació de pagar aquest impost?

  Generalment, el comprador no té obligació de pagar l'impost sobre l'increment de valor dels terrenys de naturalesa urbana. D'acord amb l'article 107 de la Llei d'hisendes locals, el subjecte passiu de l'impost és el venedor. L'anòmal d'aquest cas porta a entendre que podria concórrer una excepció legal per la qual l'ajuntament estigui emparat per reclamar al comprador la quota de l'impost.

Aquesta excepció, reflectida en la Llei 50/1998, del 30 desembre de mesures fiscals, administratives i de l'ordre social, considera subjecte de l'impost la persona física que adquireixi un terreny o a favor de la qual es constitueixi o transmeti el dret real, però només quan el contribuent sigui una persona física no resident a Espanya. Si aquest fos el cas, el comprador es veuria obligat a abonar la plusvàlua en substitució del venedor, amb la possibilitat de reclamar, posteriorment, el pagament al venedor. Però si no fos així, el comprador no estaria obligat a abonar aquest impost.

Quant als passos que cal donar per aclarir aquesta situació, convé adreçar-se a l'àrea corresponent de l'ajuntament per saber si la reclamació del pagament de la plusvàlua la realitzen sobre la base d'aquesta excepció, cas en què s'haurà d'abonar la quota. També s'ha de comprovar si, en tractar-se d'un habitatge de protecció oficial, les ordenances municipals havien establert o no una exempció de l'impost. Si després de recollir aquesta informació, els afectats entenen que no estan obligats a pagar, podran plantejar verbalment l'anomalia del cas davant del responsable de l'àrea i, si és precís, presentar un escrit o recurs davant de l'ajuntament sol·licitant l'anul·lació del requeriment de pagament amb base a l'article 107 b) de la Llei d'hisendes locals.


Relacions d'aquest contingut

També t'interessa

Altres serveis


Buscar en

Informació de Copyright i avís legal

Visita nuestro canal Eroski Consumer TV

EROSKI CONSUMER ens prenem molt seriosament la privadesa de les teves dades, avís legal. © Fundació EROSKI

Fundació EROSKI

Validaciones de esta página

  • : Conformidad con el Nivel Triple-A, de las Directrices de Accesibilidad para el Contenido Web 1.0 del W3C-WAI
  • XHTML: Validación del W3C indicando que este documento es XHTML 1.1 correcto
  • CSS: Validación del W3C indicando que este documento usa CSS de forma correcta
  • RSS: Validación de feedvalidator.org indicando que nuestros titulares RSS tienen un formato correcto