Saltar el menú de navegació i anar al contingut

  • Bienvenido (ES) | Ongi etorri (euskarazko bertsioa) | Benvingut (versió en català) | Benvido (versión en galego)
  • Bienvenido (ES)
  • Butlletins
    •  | Baixa  | Més opcions |
  • Portades anteriors

EROSKI CONSUMER, el diario del consumidor

Cercador

logotipo de fundación

Canals de EROSKI CONSUMER


Estàs en la següent localització: Portada > Edició impresa > El mès práctic > Consultori legal

Λ

Si vols que resolguem el teu cas a la revista.consumer.es posa't en contacte amb nosaltres. Com és lògic, només es publicaran les consultes que des de la revista.consumer.es considerem més interessants.

Instal·lar xemeneies molestes requerix aprovació de la Junta

Visc en un primer pis situat damunt d'un terrat que es correspon amb el sostre d'uns locals comercials. En un d'estos locals hi ha un forn de pa, que ha instal·lat una xemeneia d'uns 75 centímetres d'alçària al terrat esmentat. Esta xemeneia llança fum pràcticament durant les vint-i-quatre hores del dia i, com a conseqüència d'això, els habitatges que queden damunt es veuen afectats, fins al punt que a penes poden obrir les finestres. La meua pregunta és: és legal que una xemeneia d'estes característiques estiga instal·lada en estes condicions i llançant fum quasi tot el dia? Es pot prendre alguna mesura?

La instal·lació d'una xemeneia com a eixida de fums en un element comú de l'edifici, que altere la seua configuració i ocasione, a més, perjudicis als veïns, requerix, conforme a l'article 12 i 17 de la nova Llei de Propietat Horitzontal, l'acord unànime de la Junta de propietaris. Si no arriben a un acord amb el propietari del local per a solucionar este conflicte, podrien adoptar mesures judicials, instant la demolició de la xemeneia. Amb esta finalitat pot convocar-se una Junta Extraordinària de propietaris que incloga en el seu ordre del dia este assumpte, per tal de requerir posteriorment al propietari del forn de pa que retire la xemeneia i d'informar-lo que, en cas contrari, la comunitat procedirà a actuar per la via judicial. Perquè açò fora possible, la Junta hauria d'autoritzar el president a iniciar accions legals. Amb este fi, convé enviar una carta al president de la comunitat informant-lo dels fets i sol·licitant que convoque Junta Extraordinària. També procedix en este cas informar-se a l'Ajuntament sobre les llicències de què disposa (o no té) el propietari del local que causa el problema al veí. Esta informació se sol·licita primer verbalment i, si interessa, també pot fer-se per escrit a través del Registre General de l'Ajuntament.


Altres serveis


Buscar en

Informació de Copyright i avís legal

Visita nuestro canal Eroski Consumer TV

EROSKI CONSUMER ens prenem molt seriosament la privadesa de les teves dades, avís legal. © Fundació EROSKI

Fundació EROSKI

Validaciones de esta página

  • : Conformidad con el Nivel Triple-A, de las Directrices de Accesibilidad para el Contenido Web 1.0 del W3C-WAI
  • XHTML: Validación del W3C indicando que este documento es XHTML 1.1 correcto
  • CSS: Validación del W3C indicando que este documento usa CSS de forma correcta
  • RSS: Validación de feedvalidator.org indicando que nuestros titulares RSS tienen un formato correcto